På MIT – Massachusets Institute of Technology har man tagit fram en liten tillsats till mobiltelefonen. Med den och en app kan man själv lätt mäta upp sitt synfel.
Just nu testas och valideras systemet på flera kliniker och laboratorier runt om i världen. Håller det vad det lovar blir det en revolution.
En supergrej för den som behöver glasögon! Testa lätt själv och beställ på nätet. Vi följer detta med spänning.
Läs mer här i MIT Technology Review.
Etiketter: ögonundersökning, EyeNetra, Favoptic, glasögonrecept, Massachusets Institute of Technology, MIT
september 25, 2013 kl. 12:45 |
Jag har precis köpt en Samsung Galaxy från http://www.proshop.se. Kan jag också använda appen på? Visste inte riktigt jag kunde hitta det på Android-marknaden ..
september 25, 2013 kl. 18:28 |
Finns inte släppt till allmänheten ännu. Och det är både en optisk tillsats till telefonen och en app.